
Tivoli La Caleta Tenerife Resort
Cool og trendy hotel beliggende i området Costa Adeje på den sydlige del af Tenerife, og lige udenfor hotellet ligger strandpromenaden, hvorfra det er er muligt at spadsere de ca. 5 km til Playa Las Americas. Fra hotellet er der gåafstand til den mindre bydel La Caleta, hvor der ligger gode restauranter og cafeer med udsigt til havet. Nyd Fra hotellet er der en fantastisk udsigt over stranden og havet, og går du gennem den tropiske og frodige have, kommer du direkte ud på strandpromenaden og til stranden.
I haven finder du et flot pool område med flere pools, gode restauranter og den anerkendte Anantara Spa.
De 284 værelser er smukt indrettet i moderne og lyse farver, med badekåber, slippers, hårtørrer, strygefacilitet, minibar, kaffe/te faciliteter, værdiboks, TV og gratis WiFi. Hotellet har desuden 3 pools (salt- og ferskvand – opvarmet i vinterhalvåret), og heraf en Adult Only pool (fra 18 år) og en med jacuzzi. Ved indkvartering i suiterne er der desuden adgang til loungområde, hvor der serveres á la carte morgenmad og snacks i løbet dagen.
Der er 4 restauranter og barer, den anerkendte Anantara Spa med mulighed for (mod betaling) behandlinger, indendørspool, sauna, isbad og dampbad. Desuden er der fitness og padelbaner (udstyr kan lejes).
- Direkte ved stranden
- Lufthavn: 20 km
Tivoli La Caleta Tenerife Resort
Vi har sammensat et rejseforslag hvor du bor på Tivoli La Caleta Tenerife Resort, men alt kan skræddersys efter dine ønsker og behov, så du får præcis den rejse du drømmer om.
Når du bor på Tivoli La Caleta Tenerife Resort skal du ikke snyde dig selv for at opleve Teide – Verdens 3. største vulkan og beliggende i Teide National Park, som også er på World Heritages liste.

Drømmer du om Tenerife?
Tag en snak med Elsebeth eller én af vores andre rejseeksperter og få skræddersyet dit næste rejseeventyr til Tenerife.