Dette bemærkelsesværdige skib er opkaldt efter Norges regerende monark, der er en erfaren sømand
I 2016 blev M/S Kong Harald renoveret så det nu har et arktisk-inspireret og moderne interiør. Ombord finder du tre restauranter, et bageri og en isbar. Den dejlige bar, der ligger forrest på skibet, er opkaldt efter Norges berømte polarpioner Fridtjof Nansen, og landets opdagelsesrejsende Roald Amundsen lægger navn til caféen. Foruden det store kompasområde med reception, turguide, konferencerum og butik finder du ombord også sauna og fitnessrum. Det øverste dæk har solterrasse, observationssalon og en panoramasalon med uhindret udsigt over spektakulære kystlandskaber.
Du skal f.eks. kun pakke ud én gang, og så følger dit værelse med på hele ruten. Du bestemmer selv, hvilke udflugter du vil deltage i, og der er god tid til besøg i byer og bygder undervejs. Udsigten til den storslåede natur kan nydes overalt på skibet – det er hvad vi kalder en moderne oplevelsesrejse! Skal du med?
Tekniske data: Antal passagerer: 590 / Antal sengepladser: 498 / Antal dæk: 6
Skibsbilledet er venligt stillet til rådighed af Hurtigruten.
Vi kan hjælpe dig
Har du spørgsmål til rejsen eller ønsker du en specialdesignet rejse, kan vi selvfølgelig hjælpe dig - vi skræddersyr også rejser fra bunden af! Kontakt en af vores rejsespecialister og find frem til din drømmerejse.