Om rejsen
XX
XX
Fra Kangerlussuaq kører du i specialkøretøj ca. 40 km til Russel Gletsjeren
XX
XX
Kangerlussuaq kaldes porten til Grønland. Her lå før i tiden en amerikansk militærbase, men i dag finder du et civilt bygd-samfund med ca. 500 indbyggere. Fra Kangerlussuaq tager du på udflugt ud på indlandsisen og oplever den enorme, frosne kappe helt tæt på.
I Sisimiut er der rig mulighed for at blive klogere på den grønlandske kultur og historie på byens museum og lokale værksteder.
Afrejse fra København og ankomst til Kangerlussuaq samme formiddag. Fra lufthavnen er der bus til Old Camp, hvor indkvarteringen er på de enkelt indrettede værelser med bad/toilet på gangen samt fælles opholdsstue.
Efter indkvartering og en let frokostsandwich sætter vi kursen mod den smukke Russel gletsjeren i den firehjulstrukne tundrabus, som er special designet til terrænet. Turen derud tager ca. 1½ time og undervejs passeres et gammelt flyvrag og en arktisk ørken. Husk at holde øje med moskusokser, rensdyr, polarræve og sneharer.
Turen varer ca. 4 timer.
Der er middag i restaurant Roklubben om aftenen, inden der køres retur til Old Camp.
Vi flyver fra Kangerlussuaq og sætter kursen stik vest mod Midtgrønlands perle, Sisimiut. Her indkvarteres vi på Hotel Sisimiut, et skønt hotel med god beliggenhed i byen.
Her kan i nyde den arktiske spa, leje ATV'er, gå i krea-værkstedet og udfolde den indre kunstner.
Der er mange muligheder for at tage på ture i området. Vi kan hjælpe jer med at finde det helt rigtige, hvis i skal opleve re end det vi allerede har inkluderet i turen
Et besøg i en grønlands hundegård er helt særligt. De flotte dyr er en stor del af den grænlandske kultur, og lever her som et arbejdsdyr - helt anderledes end hundene i Danmark. Få et indblik i hvordan hundene bliver trænet og fodret. Og måske er i så heldige at der hundehvalpe?
Og en hundeslæde tur er et must når rejsen går til Grønland i vinterhalvåret. På denne 2-timers tur vil i sidde 2-4 personer bag kusken, og der vil være et par stop undervejs, hvor der kan tages billeder og strækkes ben.
Efter morgenmaden tager vi i lufthavnen og flyver hjem via Kangerlussuaq. Ankomst til København ca. kl. 20.00 lokal tid.
Efter ankomst til Kangerlussuaq, er der bustransport til Old Camp, hvor der overnattes 1 nat.
Herefter overnattes på Hotel Sisimiut 6 nætter
Se beskrivelse af udflugten her:
I Sisimiut er der mange muligheder for aktiviteter