Rejser til Thailand, USA og resten af verden >
USA og Canada >
Canada >
Rundrejser >
Grizzly Bears of Knight Inlet
|
 |
4 dage/3 nætter Afgang: Dagligt i perioden 17.05.12-13.10.12
Tag på en 4 dages tur til Knight Inlet som er en 100 km lang fjord fyldt med gletsjere. Området er beboet af grizzlybjørne, og hvert forår, når de forlader deres vinterhi, kan de iagttages fra en båd på bredden af Glendale Cove mens de spiser siv, muslinger og krebsdyr som findes i overflod i bugten. Om efteråret lever bjørnene af laks, der vender tilbage til Glendale River og de kan derfor ses i hobetal fra en udsigtsplatform der er konstrueret specielt til formålet.
60 kilometer fra flodens udmunding finder du Knight Inlet Lodge isoleret ankret op i Glendale Cove – og det er her du har din base.
Lodgen er en blanding af forskellige byggestile helt tilbage fra 1940´erne hvor den oprindelige ankerplads husede en skovhuggerlejr. De moderne overnatningsteder er blandt de seneste byggerier. I Palace, Native House og Lair har alle værelser paneler af cedartræ og de har eget badeværelse De fleste gæstebygninger har desuden opholdstuer med brændeovne til at skabe den helt rigtige stemning når du vender tilbage til lodgen efter en dag fuld af oplevelser. Tag på en 4 dages tur til Knight Inlet som er en 100 km lang fjord fyldt med gletsjere. Området er beboet af grizzlybjørne, og hvert forår, når de forlader deres vinterhi, kan de ses fra båden. Du flyver fra Vancouver til Campell River og overnatter på Knight Inlet Lodge, som er din base. |
Pakken inkluderer:
- Retur fly Vancouver - Campbell River
- Retur transport Campbell River til hotel og vandfly-terminalen
- 1 overnatning i Campbell River
- 2 overnatninger på Knight Inlet Lodge
- Retur fly Campbell River Float Plane terminal til Knight Inlet Lodge
- Velkomstmøde
- Alle måltider
- Husets vin til aftensmaden
- Transport til "bjørne-steder"
- Bjørnetur
- Glendale Cove sejlads
|
| |
|
|
|