|
5 dage/4 nætter
På denne tur oplever du dele af Thailands fascinerende fortid, bl.a. Auytthaya nord for Bangkok. Du skal også besøge den nordvestlige del af Thailand, hvor du har udsigt til både Cambodja og Laos. Et par af de mange højdepunkter på turen er Phanom Rung, det nok smukkeste tempel i Thailand samt sejlturen på Mekong-floden.
SE HELE PROGRAMMET
Pris pr. person fra kr. 4.625,-
Rundrejsen inkluderer
- Afhentning fra og aflevering tilbage til dit hotel i Bangkok
- 4 overnatninger som nævnt i dag-til-dag programmet
- Transport i bil eller minibus med aircondition
- 4 x morgenmad, 5 x frokost og 4 x middag
- Udflugter og entréer som nævnt i programmet
- Lokal engelsktalende guide
Vi tager forbehold for prisændringer som følge af ændrede valutakurser. |
Program
Afgang: Daglig Fælles tur: Afgang søndage (minimum 2 personer) Morgenmad: M = Morgenmad, F = Frokost, A = Aftensmad
Dag 1: Bangkok – Ayuthaya – Korat (-, F, A) Fra Bangkok går turen til Ayuthaya, som ligger smukt placeret på en ø ved tre floders sammenløb. Besøg Wat Chaiwathanaram, der strækker sig smukt langs vestbredden af Chao Phraya-floden. Kør gennem den historiske del af denne tidligere Siam-hovedstad, og fortsæt til Pimai. Undervejs besøge et lokalt frugtmarked i Klang Dong og frokosten spises på en lokal restaurant. Fortsæt til den charmerende lille by Phimai nordøst for Khorat, der er kendt for sin storslåede Khmer helligdom, Prasat Hin. Besøg også museet og den historiske park. På vej tilbage til Korat gøres et kort ophold ved et af de største banyan-træer i Thailand. Middag og overnatning på Sima Thani Hotel.
Dag 2: Korat – Surin (M, F, A) Efter morgenmaden besøges pottemagerlandsbyen Dan Kwian så du kan se det Korat-regionen er så kendt for, nemlig det smukke håndlavede lertøj. Fortsæt til Phanom Rung, det fineste Khmer-tempel i Thailand, og få et godt billede af, hvordan Angkor Wat i Cambodja er udformet. I nærheden ligger Muang Tam, endnu et kendt og imponerende Khmer-tempel, der er cirka 120 år ældre end Phanom Rung. Fortsæt efter frokost til landsbyen Ban Nong Sang Nga, hvor indbyggerne avler silkeorme, spinder garn og væver silke. Stort set alle husene i byen har en væv, og indbyggerne er yderst venlige og gæstfrie. Middag og overnatning på Thong Tarin Hotel, Surin.
Dag 3: Surin – Khao Phra Viharn – Ubon Ratchathani – Khong Chiam (M, F, A) Efter morgenmaden besøges Khao Phra Viharn - et spektakulært placeret monument på toppen af en stejl skrænt med udsigt over Cambodja. Selvom du faktisk befinder digså på cambodjansk territorium, kræves der ikke visum til dette område. Efter frokost på en lokal restaurant fortsættes til Khong Chiam, hvorfra du sejler på Mekong-floden til dit hotel, som ligger ved flodbredden. Middag og overnatning på Tohsang Khongjiam hotel, Khong Chiam.
Dag 4: Ubon Ratchathani – Mukdahan – Nakhon Phanom (M, F, A) Tag efter morgenmaden til Pha Taem Nationalpark for at opleve de forhistoriske klippemalerier, som er mellem 2000 og 3000 år gamle. Efter besøgscenteret på toppen af den massive klippeformation, fortsættes ad en sti så du udover klippemalerierne også kan nyde den fantastiske udsigt over Mekong-floden og Laos. Fortsæt til Mukdahan og spis frokost på en lokal restaurant. Besøg derefter det berømte Indokina marked, hvor produkter fra Mekong-landene (Vietnam, Kina, Laos og Cambodja) sælges. Fortsæt til Nakorn Phanom, en lille charmerende by ved Mekong-floden og check ind på Nakorn Phanom River View Hotel. Middag og overnatning på hotellet.
Dag 5: Nakhon Phanom – Sakhon Nakhon – Udon Thani – Bangkok (M, F, A) Besøg efter morgenmaden den kendte vietnamesiske helt Ho Chi Minhs tidligere hus hvor han boede i 7 år i 1920’erne. Efterfølgende besøger du Phra Thad Narai Cheng Weng-helligdommen, opført af en Khmer-hersker fra det 10. og 11. århundrede. Da det oprindeligt var en del af et Khmer Hindu kompleks indeholder tårnet smukke udskæringer, der portrætterer Shiva og en tilbagelænet Vishnu. Frokosten serveres på en lokal restaurant. Herefter besøges Baan Chiang nationalmuseet nær Udon Thani som indeholder forhistoriske kunsthåndværk der er mellem 4000 og 7000 år gammelt. Beviser på primitiv bronzeteknologi er blevet opdaget i området, og i 1992 blev Ban Chiang erklæret verdenskulturarv af UNESCO. Fortsæt din tur til Udon Thani by og spis en tidlig middag. Herefter transport til Udon Thani lufthavn, hvor du tager et aftenfly tilbage til Bangkok. Efter ankomst i Bangkok køres du til dit hotel.
| |