Batang Ai Luxury Safari

3 dage/2 nætter
Turen inkluderer blandt andet en vandrertur i den frodige jungle, hvor orangutangerne, hvis du er heldig, svinger sig i trækronerne. Du får desuden mulighed for at opleve den smukke grønne regnskov, og du kommer ud at sejle i en langbåd på Ulu Ai-floden. Udover at komme helt tæt på naturen, stifter du også bekendtskab med Iban-folket. I landsbyen, Nanga Ukum, vil der være traditionel krigsdans og musik, og de lokale demonstrerer, hvordan deres foretrukne jagtvåben pusterøret benyttes, når de går på jagt.

På rundrejsen oplever du Borneos mangfoldighed, farverige kultur og frodige natur. Samtidig har du trygheden ved, at en lokal guide ledsager dig på hele turen og alt er tilrettelagt på forhånd. Du får med andre ord en komplet rejseoplevelse og kan koncentrere dig om de mange spændende indtryk, der giver minder for livet.  

SE DET FULDE PROGRAM



Pris pr. person v/2 personer fra kr. 3.240,-

Rundrejsen inkluderer:


  • Overnatninger med måltider som specificeret i programmet
  • Entréer og sejlture som nævnt i programmet
  • Lokal engelsktalende guide
  • Al landtransport inkl. transport til og fra lufthavn

Rundrejsen inkluderer ikke:
Flybillet t/r mellem Danmark - Kuching, rejseforsikring (kan tilkøbes), drikkevarer samt drikkepenge o.l.

BEMÆRK: Vi anbefaler at medbringe let tøj, gummisko, sandaler, lommelygte, regnfrakke, badetøj, solcreme, hat og myggespray.

Der kan forekomme ændringer p.g.a. praktiske omstændigheder. Det kan derfor være at ruten laves i en anden rækkefølge end anført i programmet. 

Vi tager forbehold for prisændringer som følge af ændrede valutakurser. 

 


Program
 
Dag 1: Orangutanger og sejltur på floden
Tidlig afgang til Semanggoh Orangutang Centre. Vandretur i den frodige jungle, hvor orangutangerne svinger sig i trækronerne samt mulighed for at komme tæt på dem, når de bliver fodret. Det er virkelig fascinerende at følge deres arbejde. Efter besøget i parken fortsættes på en 4 timers køretur gennem den smukke natur på Sarawak til Serian by. Undervejs får du mulighed for at opleve den smukke grønne regnskov samt se hvordan de lokale dyrker peber og gummi. Der gøres stop i byen Serian, med et besøg på det farverige lokale marked, hvor egnens afgrøder sælges. I Lachau spiser du frokost på den lokale kinesiske restaurant. Fremme ved Batang Ai Hydro Dam ombordstigning og 20 minutters sejltur ad Batang Ai floden til Hilton Batang Ai Longhouse Resort. Her bor du de næste 2 nætter.

Dag 2: Iban-langhuse og hanekamp
Forhåbentlig har du fået en god nats søvn og er klar på at tage på opdagelse. Efter morgenmaden er det tid til at gå ombord på langbåden. Sejlturen byder på smuk natur langs Ulu Ai floden og du vil også stifte bekendtskab med Iban-folket. Fremme ved Nanga Ukum landsbyen vil der være traditionel krigsdans og musik. Du vil kunne prøve kræfter med Iban-folkets mest kendte jagtredskab, pusterøret, smage den lokale risvin ”tuak” samt opleve, hvordan de afholder hanekamp. Dagen afsluttes med BBQ-frokost på flodbredden, inden du returnerer til hotellet for overnatning. Overnatning på Hilton Batang Ai Longhouse Resort.

Dag 3: Retur til Kuching
Når du har spist morgenmad, er det tid til at vende tilbage til Kuching. Tilbage af floden til Batang Ai terminalen og videre mod Kuching. Frokosten bliver indtaget undervejs. Du er tilbage i byen hen på eftermiddagen.



Kontakt en af vores eksperter i rejser til Asien, og få et uforpligtigende tilbud.

Tlf. 77 33 56 33

Email: asien@profilrejser.dk

$name

Profil Rejser på Facebook

Tilbud til spotpriser, arrangementer m.m.

Følg os på facebook

Profil Rejser har vundet Danish Travel Award 9 gange

Profil Rejser er kåret som "Danmarks bedste Rejsearrangør" 9 gange ved Danish Travel Awards